"Ski Hotel Stoh"  ***

Back to the list of hotels in Špindlerův Mlýn

Telephone support

Information about accommodation and telephone booking

  • +420 226 284 950

"Ski Hotel Stoh"

Hotel STOH***+ and Ski resort STOH are located in Špindlerův Mlýn in the picturesque valley of Svatý Petr. The hotel is on the ski slope Stoh and thus it is an ideal place for downhill skiing lovers. The Stoh piste is 1200 meters long with a vertical drop of 407 meters. It is designed both for sporting and recreational skiers. There is also children ski beginers area, included learning carpet. The newly renovated hotel Stoh has a capacity of 53 beds. Its rooms are equipped with a private bathroom, shower, hairdryer, LCD TV. The WIFI is available free of charge throughout the hotel. 
There is a hotel restaurant, where we can offer you specialties of both Czech and international cuisine. Very important advice is the 50% discount for the price of the STOH lift area.

Send inquiry

Dates of your stay

Arrival date:
Departure date:

"Ski Hotel Stoh" - Accessibility

Autem se dostanete k našemu hotelu v průběhu celého roku. U hotelu je rozlehlé parkoviště. Do Špindlerova Mlýna se rovněž bez problémů dostanete také autobusem, z autobusové nádraží Vás v zimní sezóně poté přímo k našemu hotelu odveze skibus.

"Ski Hotel Stoh" - Location

Sporthotel Stoh je situován  v malebném údolí Svatého Petra ve Špindlerově Mlýně. Je ideálním místem nejen pro milovníky sjezdového lyžování, hned u hotelu se nachází 1200m dlouhá stejnojmenná sjezdovka Stoh (právem nazývaná sjezdovkou do nebes), ale i pro letní pěší a cyklistickou turistiku. Ve Špindlerově Mlýně najdete veliké množství dalších zábavných aktivit: Aquapark, sáňkařskou dráhu, tenisové kurty, minigolf, bowling, bobovou dráhu, opičí dráhu, zorbing, čtyřkolky, snowtubing, skútry a mnoho dalšího...

"Ski Hotel Stoh" - Accommodation, services

Sporthotel Stoh disponuje dvou a šestilůžkovými pokoji. Všechny ubytovací kapacity mají vlastní koupelnu se sprchovým koutem a sociálním zařízením, nechybí v nich bezplatné bezdrátové připojení k internetu.

"Ski Hotel Stoh" - Gastronomy

The hotel's restaurant offers a capacity of 48 seats and a wide selection of Czech and international cuisine.You can also sit at the hotel's wine bar.There is also a bistro with seating on the terrace.

"Ski Hotel Stoh" - Check in/Check out

  • Check-in: From 14:00:00 hours
  • Check-out: Until 10:00:00 hours