OÁZA Říčany  ***

Back to the list of hotels in Říčany

OÁZA Říčany

  • OÁZA Říčany
  • OÁZA Říčany
  • OÁZA Říčany

Telephone support

Information about accommodation and telephone booking

  • +420 226 284 950

OÁZA Říčany

Evaluation: 7.9 (3 reviews)

Říčany, V Chobotě 2112 Show location on map

Hotel Oaza Ricany ... convenient accommodation in a picturesque scenery close to Prague Oaza Ricany is located southeast of Prague (20 km from the center) in a small town of Ricany. The hotel offers its services to both individual tourists and collective tours. Visitors can take use of a rich scale of equipment in the facility (tennis, swimming-pool, beach volleyball, table-tennis, sauna, whirlpool, restaurant, pizzeria and more) or they can set out on trips to the surroundings (Prague, Kutna Hora, Konopiste castle, Stirin castle with golf, cycling trails). The hotel is suitable for families with kids, “vacation with tennis” or just few days-off near Prague.

Send inquiry

Dates of your stay

Arrival date:
Departure date:

OÁZA Říčany - Accessibility

Výhodou areálu Oáza Říčany je skutečnost, že je snadno přístupný z dálnice D1 (3km), přičemž vzdálenost z centra Prahy je jen 20km.

OÁZA Říčany - Location

Areál Oázy Říčany se nachází na okraji Říčan v těsné blízkosti malebné přírody s hlubokým lesy a rybníky. Našim návštěvníkům můžeme mj.nabídńout širokou škálu outdoorových aktivit jako jizda na koních, výlet balónem nad okolní přírodou, lukostřelba, projižďka na čtyřkolkách, projížďka na kolech z naší půjčovny kol po atraktivních cyklostezkách.

OÁZA Říčany - Accommodation, services

Každý pokoj má vlastní koupelnu se sprchovým koutem a WC. Pokoje jsou mimo jiné vybavené ledničkou, TV/SAT,telefonem, WIFI internetem.

OÁZA Říčany - Gastronomy

Oaza Ricany has its own restaurant with a fireplace, bar and large terrace where guests can enjoy local and international cuisine. The menu features a wide selection of pizza prepared in the original Italian wooden oven. All lovers of good wine will not come short.The first floor includes another small restaurant overlooking the tennis courts.The congress building features a separate lounge with bar that serves refreshments for corporate employees.

OÁZA Říčany - More information

Více informaci o Oáze Říčany najdete na www.oazaricany.cz.

OÁZA Říčany - Check in/Check out

  • Check-in: From 14:00:00 hours
  • Check-out: Until 10:00:00 hours