HOTEL MERITUM  ***

Back to the list of hotels in Prague

HOTEL MERITUM

  • HOTEL MERITUM
  • HOTEL MERITUM
  • HOTEL MERITUM

Telephone support

Information about accommodation and telephone booking

  • +420 226 284 950

HOTEL MERITUM

Evaluation: 8.9 (57 reviews)

Prague, Staré náměstí 14/8 Show location on map

The Meritum Hotel can offer to its guests an accommodation in 50 rooms with the total capacity of 100 beds. All of the rooms are equipped with ensuite bathroom with shower, toilet, fridge, television with satellite reception and telephone. Free Wi-Fi is at your disposal in the whole hotel building. Also, we would like to invite you to the U Rychtare restaurant that is situated in the former Kubr´s grange that dates back to the 16th century. You can enjoy Czech and international cuisine along with a large selection of excellent wine. We offer a special price to the nearby golf course. The hotel is handicap-accessable. Our guests can use guarded car park on the premises of the hotel.

Send inquiry

Dates of your stay

Arrival date:
Departure date:

HOTEL MERITUM - Accessibility

Municipal Transportation Stop: 100 m Center: 5000 m Train Station: 500 m Airport: 4000 m Metro: 4000 m

HOTEL MERITUM - Location

Hotel Meritum se nachází v příjemném a klidném prostředí městské části Prahy 6, pouze 5 km od mezinárodního letiště Ruzyně a 5 km od Pražského hradu.

HOTEL MERITUM - Accommodation, services

Hotel Meritum může svým hostům nabídnout ubytování v 50 pokojích s celkovou kapacitou 100 lůžek. Všechny pokoje jsou vybaveny vlastní koupelnou se sprchou, WC, ledničkou, televizí se satelitním příjmem a telefonem a jsou zabezpečeny moderním protipožárním systémem. Většina pokojů má k dispozici příjem internetu WiFi.

HOTEL MERITUM - Gastronomy

The hotel has the U Rychtaze Restaurant. It offers stylish seating in a pleasant atmosphere and culinary specialties of Czech and international cuisine. A wide range of Czech and Moravian wines is a necessity. Guests can use three lounges for family celebrations, weddings, parties or corporate events, trainings, etc. There is also an outdoor grill and garden.

HOTEL MERITUM - More information

Hotel je bezbariérový. V areálu hotelu je pro hosty k dispozici monitorované parkoviště pro 20 automobilů a dostatek dalších nemonitorovanýchstání. Na požádání umožníme parkování vhotelové garáži. ADVENTNÍ PRAHA - zarezervujte si v čas! Vychutnejte si nezapomenutelnou a magickou atmosféru vánoční Prahy. Zažijte tradiční české Vánoce Cena pro 2 osoby: 3.750,-CZK/150,-EUR 3 x ubytování v pokoji Executive Bohatá snídaně formou teplého a studeného bufetu, možnost objednávky spec. teplé nabídky , dle přání na pokoj Vánočním překvapení formou dárku 3 denní jízdenka na MHD Večeře v Restaurantu U Rychtáře se slevou 15% Možnost přípravy kávy a čaje na pokoji během celého pobytu Zdarma: Parkování WIFI Hotelový trezor

HOTEL MERITUM - Check in/Check out

  • Check-in: From 15:00:00 hours
  • Check-out: Until 11:00:00 hours