Hotel Luční dům  ***

Back to the list of hotels in Janské Lázně

Hotel Luční dům

  • Hotel Luční dům
  • Hotel Luční dům
  • Hotel Luční dům

Telephone support

Information about accommodation and telephone booking

  • +420 226 284 950

Hotel Luční dům

Evaluation: 8.7 (30 reviews)

Janské Lázně, Krkonošská 122 Show location on map

Hotel LUČNÍ DŮM is located in a quiet part of the small spa town Janské Lázně, which is a known centre of winter as well as summer sports and a spa town at the same time. Near the hotel there is a station of departure of the cable way to Černá hora that offers many tourist and cycling tracks for tourists and in winter time excellent conditions for skiing. The spa town promenade and the centre of the town are approximately 800m from the hotel. During summer months it is possible to park directly by the hotel and during winter months there is a transfer of luggage ensured from the guarded central parking area that is located approximately 100 m from the hotel.

Send inquiry

Dates of your stay

Arrival date:
Departure date:

Hotel Luční dům - Accessibility

Municipal Transportation Stop: 200 m Center: 800 m

Hotel Luční dům - Location

V blízkosti hotelu se nachází nástupní stanice kabinové lanovky na Černou horu, která nabízí návštěvníkům mnohé turistické a cyklistické trasy a v zimních měsících výborné podmínky pro lyžování. Lázeňská promenáda a centrum jsou vzdáleny cca 800m od hotelu.

Hotel Luční dům - Accommodation, services

Všechny pokoje mají vlastní příslušenství, televizi se satelitním příjmem a lednici. Apartmány a několik dvoulůžkových pokojů mají k dispozici balkón.

Hotel Luční dům - Gastronomy

The hotel has a pleasant restaurant serving dishes of Czech and international cuisine. There is a possibility to order half board where breakfast is served as a buffet and dinner as a choice from the menu. A pleasant seating with a cup of coffee, tea or a glass of alcoholic and soft drink is provided by the modern bar.

Hotel Luční dům - More information

V hotelu není mmožné využívat platební karty

Hotel Luční dům - Check in/Check out

  • Check-in: From 14:00:00 hours
  • Check-out: Until 10:00:00 hours