Resort POPPY  ****

Back to the list of hotels in Karlovy Vary

Resort POPPY

  • Resort POPPY
  • Resort POPPY
  • Resort POPPY

Telephone support

Information about accommodation and telephone booking

  • +420 226 284 950

Resort POPPY

Evaluation: 9.4 (405 reviews)

Karlovy Vary, Hamerská 1 (Březová) Show location on map

The Alice Hotel is located in a calm wooded part of the little town of Březová near Karlovy Vary. It takes only 10 minutes by car to the centre of this largest Bohemian spa town. Our Alice Hotel can offer accommodation in 4 single, 66 double and 1 three-bed rooms and 2 apartments, with the total capacity of 143 beds. Hotel restaurant and tastefully furbished wine bar are suitable to dine as well as hold social events, courses, wedding receptions and other family celebrations. You will find other services in our hotel such as an exchange office, a hotel safe deposit box or a car park for 30 cars and 2 buses. Hiking trails, that will guide you to interesting and historically significant places and sights in Karlovy Vary, begin right above the hotel. We can also arrange entry to the nearby tennis courts to those who like to play tennis.

Send inquiry

Dates of your stay

Arrival date:
Departure date:

Resort POPPY - Accessibility

Municipal Transportation Stop: 200 m Bus Station: 7 km Centre: 4 km Railway Station: 7 km

Resort POPPY - Location

Hotel Alice Karlovy Vary - Tříhvězdičkový hotel Hotel Alice se nachází v příjemné a klidné části obce Březová u Karlových Varů, obklopen lázeňskými lesy. Vzdálenost do lázeňského centra Karlových Varů je 10 minut jízdy autem.

Resort POPPY - Accommodation, services

All of the rooms are equipped with a shower, toilet, direct-dial telephone and TV with satellite reception.

Resort POPPY - Gastronomy

The stylish restaurant offers a pleasant atmosphere and a wide selection of hot and cold dishes. It provides all-day dining. Breakfast is served as a rich buffet, lunch menu is inspired by seasonal ingredients and dinner consists of a 4-course menu. In good weather you can sit on the terrace.

Resort POPPY - More information

Součástí hotelu je zcela nový produkt: Balneo Poppy. Jde o spa & wellness oddělení s nabídkou relaxačních a léčebných procedur. Veškeré nabízené procedury jsou hostům poskytovány přímo v budově hotelu. Po každé proceduře si klient může odpočinout v solné jeskyni s el. krbem. Hotel pro veškeré ošetření využívá prestižní německou kosmetiku Babor, která garantuje kromě příjemného prožitku i viditelné výsledky. Terapie si lze zpříjemnit i aktivním odpočinkem v podobě Nordic Walking, pěší turistiky, jízdy na kolech v okolní nádherné přírodě či se projít po nejznámější lázeňské kolonádě nejen v ČR a ochutnat léčivé minerální prameny. Celý region Karlovarska a KV kraje nabízí škálu možností pro výlety, sportovní a zábavné aktivity.

Resort POPPY - Check in/Check out

  • Check-in: From 14:00:00 hours
  • Check-out: Until 12:00:00 hours