Clarion Hotel Špindlerův Mlýn  ****

Back to the list of hotels in Špindlerův Mlýn

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn

  • Clarion Hotel Špindlerův Mlýn
  • Clarion Hotel Špindlerův Mlýn
  • Clarion Hotel Špindlerův Mlýn

Telephone support

Information about accommodation and telephone booking

  • +420 226 284 950

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn

Evaluation: 8.3 (36 reviews)

Špindlerův Mlýn, Labská 111 Show location on map

The hotel is situated on the access road from Vrchlabí, in the village of Labská - Špindlerův Mlýn. It is sensitively set in the nature of the Giant Mountains National Park, in the vicinity of the uppermost reservoir to be found on the river Labe (Elbe). It is an ideal starting point for your summer hiking trips as well as winter cross-country ski routes along the ridges of the Giant Mountains.

Send inquiry

Dates of your stay

Arrival date:
Departure date:

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn - Accessibility

Municipal Transportation Stop: 200 m Bus Station: 2500 m Center: 2500 m Train Station: 16000 m Airport: 170000 m

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn - Location

Ideální podmínky pro rybolov poskytuje Labská přehrada, která je od hotelu vzdálená pouhých 300 m . Labská přehrada je se svými 20 hektary největší pstruhovou stojatou vodou v České republice. Máte rádi procházky v přírodě, lehkou turistiku v horách či náročné hřebenové túry? Okolí hotelu nabízí přes 180 km značených turistických tras včetně hřebenových túr. Pokaždé objevíte spoustu krásných míst.

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn - Accommodation, services

Všechny pokoje jsou vybaveny koupelnou se sprchou, kosmetickým zrcátkem, SAT TV s LCD obrazovkou, telefonem s přímou provolbou, trezorem a psacím stolem. Wi-Fi připojení k internetu je zdarma. Většina pokojů má vlastní balkón. Moderní a útulné pokoje typu Superior jsou vybaveny koupelnou se sprchou, kosmetickým zrcátkem, županem, přezůvkami, SAT TV s LCD obrazovkou, telefonem s přímou provolbou, trezorem, minibarem a setem na přípravu kávy a čaje. Wi-Fi připojení k internetu a vstup do Fitness a Wellness centra je zdarma.

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn - Gastronomy

Meals are provided at the Kulinar Restaurant with a terrace and the Labe Restaurant. Chef Lukas Cizek is a winner of many culinary awards including the bronze medal at the World Championships 2010 in Luxembourg. There is also a hotel bar.

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn - Check in/Check out

  • Check-in: From 14:00:00 hours
  • Check-out: Until 12:00:00 hours